Kto je mediátor
MEDIÁTOR je odborníkom v oblasti riešenia sporov a komunikácie. Mediátor nezastupuje ani jednu zo sporiacich strán, v spore je nezávislým a nestranným. Aj to je garanciou nezaujatého a vecného prístupu a vnímania s nadhľadom k pozíciám, stanoviskám a záujmom všetkých účastníkov mediácie.
Čím sa líši MEDIÁTOR od sudcu/rozhodcu či inej autority?
Pozícia MEDIÁTORA v rámci mediačného procesu je jedinečná. V žiadnom inom konaní, či už ide o konanie súdne alebo konanie pred rozhodcami, nemá autorita, ktorá o spore rozhoduje de iure a ani de facto možnosť so stranami komunikovať. Súdna a rovnako tak aj rozhodcovská autorita strany síce vypočuje, oboznámi sa s ich písomnými prednesmi, prípadne im v rámci výsluchu účastníkov konania kladie otázky, avšak nejedná sa o komunikáciu v pravom slova zmysle.
MEDIÁTOR nerieši, nehodnotí a na rozdiel od sudcu nehovorí kto je vinný a kto nie. Nerieši spor za zúčastnených, pomáha im len vytvárať priestor na to, aby sa spoločne dokázali dohovoriť a našli spoločnú dohodu. Jeho úlohou nie je len strany sporu vypočuť, ale sťažnosti strán prekvalifikovať na požiadavky a v spleti emócii sprevádzajúcich väčšinou sporov nájsť jadro problému- sporu. Takto dokáže byť stranám účinne nápomocní pri hľadaní riešenia.
MEDIÁTOR musí ovládať komunikačné zručnosti a mať schopnosť vytvárať atmosféru komunikácie. A práve správne vedená komunikácia v mediácii je kľúčom k dosiahnutiu dohody, t.j. obojstranne uspokojivého výsledku.
„MEDIÁTOR NIE JE RADCA – NERADÍ, NO POMÁHA ĽUĎOM, ABY SI VEDELI PORADIŤ.“
MEDIÁTOR neurčuje ako má mediácia dopadnúť, negarantuje výsledok mediácie, ale jej proces. Dbá na to, aby bola komunikácia rovnomerne rozdelená a vyvážená medzi obomi stranami sporu, dozerá na to, aby každá strana získala dostatok informácií k danému sporu, na základe ktorej sa bude rozhodovať pri navrhovaní riešení. MEDIÁTOR dohliada, aby výsledná dohoda nebola uzavretá na úkor jednej zo strán sporu, aby dohoda nebola uzavretá pod nátlakom, aby bola založená na dobre informovanosti strán, vecná a predovšetkým reálne splniteľná.
Kto môže byť MEDIÁTOROM? Podľa §8 ods. 2 Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii musí osoba vykonávajúca mediačnú činnosť spĺňať:
- -musí byť plne spôsobilá na právne úkony
- musí mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa na Slovensku alebo mať uznaný doklad o vysokoškolskom vzdelaní druhého stupňa vydaný zahraničnou vysokou školou
- musí byť bezúhonná
- musí mať osvedčenie o úspešnom absolvovaní odbornej prípravy mediátora a vykonaní odbornej skúšky mediátora, pričom osvedčenie nesmie byť staršie ako šesť mesiacov od vykonania skúšky
- nesmie byť podľa zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii inak ako na vlastnú žiadosť vyčiarknutá z registra mediátorov
Odborná príprava MEDIÁTORA podľa §9 Zákona o mediácii je zameraná na:
- výučbu o základoch práva, o odvetviach občianskeho práva, pracovného práva, obchodného práva, rodinného práva a právnych predpisov určených na ochranu spotrebiteľa,
- oblasť interpersonálnej komunikácie, teórie konfliktov a psychologických aspekov ich riešenia,
- oblasť pravidiel správania sa mediátora a tréning jeho sociálnych zručností,
- vedenie procesu mediácie, prípravu dohody o začatí mediácie a dohody, ktorá je výsledkom mediácie
V zmysle §9 ods. 3 Zákona o mediácii sa odborná príprava končí odbornou skúškou, ktorou sa posudzujú odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti MEDIÁTORA.
MEDIÁTOR je povinný v zmysle §10a Zákona o mediácií sa minimálne jedenkrát za rok zúčastniť povinného odborného seminára, zorganizovaného vzdelávacími inštitúciami Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. V prípade, že tak neurobí, Ministerstvo spravodlivosti nariadi jeho preskúšanie.
PRÁVNE PREDPISY súvisiace s činnosťou MEDIÁTORA
– Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov
– Zákon č. 391/2015 Z. z. o alternatívnom riešení spotrebiteľských sporov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
– Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
– Zákon č. 160/2015 Z.z. Civilný sporový poriadok
– Zákon č. 18/2018 Z.z. O ochrane osobných údajov
– Vyhláška Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 337/2011 Z. z. o odmene mediátora za výkon mediácie v súvislosti s poskytovaním právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi
Podľa § 4 ods. 1 zákona, je výkon činnosti mediátora podnikaním.
Charakterom činnosti je mediátor slobodné povolanie a patrí medzi pomáhajúce profesie.
Podniká so zámerom pomôcť ľuďom v náročnej situácii.
V zmysle § 9 ods. 3 zákona sa odborná príprava mediátora končí odbornou skúškou, kde sa posudzujú odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti mediátora.
„Osoba mediátora predstavuje kombináciu nadania, skúseností, osobných hodnôt, intuitívnej tvorivosti a komunikačných schopností, s ktorými vstupujú mediátori do vzťahov s klientom a nasadzujú v ňom svoju jedinečnú osobnosť ako nástroj,“
Lenka Holá, česká mediátorka