Čo je to mediácia
MEDIÁCIA je efektívny a svetovo uznávaný proces alternatívneho mimosúdneho riešenia konfliktov a sporov a to aj v prípade, keď už sú podané žaloby a súdne pojednávania už prebiehajú.
MEDIÁCIA (z lat. mediare = byť uprostred) označuje spôsob riešenia konfliktov a sporov, ktorého cieľom je dohoda. V širšom zmysle slova je mediácia aktivita, v ktorej neutrálna tretia osoba, prostredník, mediátor, pomáha dvom, prípadne viacerým stranám v konflikte/spore dospieť k dosiahnutiu súhlasu. Je to efektívna a alternatívna forma riešenia konfliktov mimosúdnou cestou.
MEDIÁCIA pomáha zredukovať prekážky v komunikácii medzi účastníkmi sporu. Používa sa v prípadoch, keď obe strany sú už v rozbehnutom konflikte a nevedia nadlimitnú záťaž ďalej riešiť bez pomoci tretej osoby – mediátora. Výsledkom úspešnej mediácie je mediačná dohoda, vykonateľná a vymáhateľná v súlade so zákonom č. 420/2004 Z.z. o mediácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Výhodou MEDIÁCIE, ktorá vyplýva priamo zo zákona je, že MEDIÁCIU možno použiť v ktorejkoľvek fáze sporu i po začiatku súdneho konania, pričom, ak sa mediáciou dospeje k dohode pred alebo v priebehu pojednávania alebo v zmierovacom konaní, vráti sa účastníkom stanovená percentuálna čiastka zaplateného poplatku súdu.
PROCES MEDIÁCIE JE OPROTI DIREKTÍVNEMU A AUTORITATÍVNEMU SÚDNEMU PROCESU VIAC FLEXIBILNÝ, MENEJ FORMÁLNY, PODSTATNE RÝCHLEJŠÍ, FINANČNE MENEJ NÁKLADNÝ A ŤAŽISKO ROZHODOVACEJ MOCI SA PRESÚVA NA SAMOTNÝCH ÚČASTNÍKOV SPORU, ČÍM SA STÁVAJÚ PRIAMO ZODPOVEDNÍ ZA VÝSLEDOK.
Sporov a konfliktov, ktoré zbytočne končia na súde je veľa. Súdny systém sa preťažuje, súdne konania predlžujú, sporné strany sa stavajú do nepriateľských pozícií a stojí ich to nemalé finančné prostriedky.
Zámerom úsilia o zavedenie inštitútu MEDIÁCIE do právneho poriadku SR, ktoré vzniklo prijatím zákona č. 420/2004 Z. z. o mediácii, bolo posilnenie prístupu k justícii pre všetkých, ako jedného zo základných práv občanov SR. MEDIÁCIA sa tak stala súčasťou politiky zameranej na zlepšenie prístupu k spravodlivosti, pričom potreba jej zavedenia vyplynula z reálnej situácie vzhľadom na rastúci objem súdnych žalôb, predlžovanie súdneho konania, ako aj kvantity a zložitosti legislatívy.
MEDIÁCIA ODBREMEŇUJE SÚDY OD SPOROV, KTORÉ MÔŽU BYŤ VZHĽADOM NA SVOJU PODSTATU VYRIEŠENÉ INÝM SPÔSOBOM A V KRATŠOM ČASE.
Ciele a výsledky MEDIÁCIE
Cieľom MEDIÁCIE je nájsť riešenie akceptovateľné pre obe strany, pričom sa prihliada na záujmy oboch strán.
Výsledkom úspešného MEDIAČNÉHO KONANIA je vzájomná dohoda strán o riešení ich sporu, ktorú účastníci mediácie akceptujú. Za splnenia zákonných požiadaviek môže mať aj formu exekučného titulu. Výsledkom úspešnej mediácie je často aj nastolenie dobrých vzťahov a úspešnej komunikácie medzi stranami do budúcna.
„Pri mediácii ide teda o to, aby počas mediačného procesu sporové strany zmenili „súperenie“ na vzájomnú spoluprácu pri hľadaní optimálneho riešenia pre obe strany. V takom prípade sa spor alebo konflikt ukončuje spôsobom „win-win“, čo znamená, že ani jedna zo strán nie je „porazená“, ale výsledná dohoda uspokojuje potreby a záujmy oboch strán rovnako a obidve strany sú „víťazmi.“
PRÁVNE PREDPISY UPRAVUJÚCE MEDIÁCIU:
Zákon č. 420/2004 Z. z. o mediácii a o doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
Zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov