Pre koho nie je vhodná mediácia
Osobitný právny režim má mediácia v oblasti trestného práva, ktorá je upravená samostatným zákonom Národnej rady SR č. 530/2003 Z. z. o probačných a mediačných úradníkoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý odráža osobitosti postavenia účastníkov sporu v ich rozdielnom právnom prostredí upravenom trestnoprávnymi predpismi.
Pre koho je vhodná mediácia
MEDIÁCIA je mimoriadne vhodná pre usporiadanie situácii s „citlivým“ meritom, v ktorých účastníkom obzvlášť záleží na diskrétnej ochrane informácií o existencii sporu medzi účastníkmi alebo o jeho predmete, respektíve o spôsobe vyriešenia sporu.
Začiatok, priebeh a koniec mediácie
V dohode o začatí mediácie sa osoby zúčastnené na mediácií s mediátorom dohodnú na mediácii konkrétneho sporu; dohoda musí mať písomnú formu a označuje sa poradovým číslom podľa evidencie vedenej mediátorom v knihe mediácií.
Princípy riešenia mediácie
V prvom rade platí, že nikto nemôže byť k mediácii nútený. Zúčastnené strany si prajú, aby ich konflikt bol riešený a vyriešený cestou mediácie. Prejavom dobrovoľnosti mediácie je aj možnosť kedykoľvek od procesu mediácie odstúpiť.
Aké spory možno riešiť mediáciou
Mediáciu upravuje zákon č. 420/2004 z. Z. O mediácii a možno ňou riešiť spory- občianskoprávne, rodinnoprávne, obchodné, pracovnoprávne, spotrebiteľské, spory v samospráve, školská mediácia, rovesnícka mediácia.
Výhody mediácie
Mediácia je proces urovnávania sporov, ktorý môžete začať kedykoľvek, aj hneď zajtra a zároveň v ten istý deň môžete dospieť k uzatvoreniu dohody.
Účastníci mediácie
Prítomnosť iných ľudí pri mediácii je záležitosťou vzájomnej dohody strán sporu. Je dôležité, aby strany sporu zvážili, či je prítomnosť iných účastníkov prospešná, alebo naopak bude ich prítomnosť mediačný proces iba sťažovať a zbytočne predlžovať.
Čo je to mediácia
MEDIÁCIA je efektívny a svetovo uznávaný proces alternatívneho mimosúdneho riešenia konfliktov a sporov a to aj v prípade, keď už sú podané žaloby a súdne pojednávania už prebiehajú.